Založ si blog

Akustický album trochu inak

Väčšina akusticky ladených albumov, sa nesie v duchu piesní, ktoré takmer všetci poznáme.

Štvrtý album speváčky Simy Martausovej, ktorý vyšiel v druhej polovici januára pod názvom Len tak sa stíšim. Má síce, prívlastok akustický. Je však iný, než podobne koncipované albumy, ktoré poznám.

Piesne, ktoré toto vydarené dielko obsahuje. Nenájdeme na žiadnom, doterajšom albume tejto speváčky. Album ponúka desať piesní, plus dva bonusy.

Každý, kto si aspoň raz vypočul, ktorýkoľvek z jej albumov. Mi dá za pravdu, keď poviem, že texty pesničiek majú hlbšiu výpovednú hodnotu. Keď sa k tomu pridá jej večný úsmev, vtip a ľahkosť. Úspech je na mieste. Nenarážam len na počet vzhliadnutí jej klipov, ale aj na atmosféru, vždy vypredaných koncertov.

Samotný album otvára pieseň Voda, ktorá hovorí o tom, že sa bez nej existovať nedá. Medzi riadkami sa ukrýva odkaz, že by sme si túto vzácnu tekutinu mohli vážiť o niečo viac.

V piesni Móda sa vtipným spôsobom prenesieme do sveta tzv. módnych polícii. Nie šaty, ale srdce robí človeka, píše sa v závere textu tejto piesne. Autorkou hudby textov je už tradične samotná Sima. Malú výnimku, tvorí spoločná- bonusová pieseň s Adamom Ďuricom s názvom Holubička. Táto pieseň bola použitá v rozprávke Vianočné želanie. Už len dodám, že autorom hudby je Adam Ďurica. Do tzv. Symphony podoby, ju pretvoril Symfonický orchester SRO.

Piesni Modlitba dodal symfonický rozmer, pod vedením Adriana Kokoša Dievčenský spevácky zbor Slovenského rozhlasu. Táto skladba, druhým bonusom albumu Len tak sa stíšim. Za jednu z top skladieb albumu, kľudne možno označiť pieseň Leonardo.

Speváčka sa pravdepodobne rozhodla vzdať poctu, slávnemu maliarovi, spôsobom súčasnej doby.

Album obsahuje prevažne akustické piesne, ktoré sú zhudobnením môjho prežívania, môjho života, vzťahov, ale aj rozhovorov s Bohom.“ zhodnotila Sima.

Toto jej hodnotenie azda najlepšie vystihujú piesne Baránok a Čaro obyčajných vecí. Album prináša aj slušný počet klipov k jednotlivým piesňam, na jej kanáli.

Za všetky, spomeniem klip k piesni Nenahraditeľná. Túto pieseň, naspievala so skupinou FOR YOU.

Sima Martausová nie len textárkou, ale aj producentkou svojho najnovšieho albumu. Taktiež jej patrí aj cena Zväzu autorov a interpretov za rok 2018 v kategórii Speváčka roka.

Fikcia Dušana Antalíka

09.07.2019

Čakanie v daždi, Strácam ťa, Baby, Som tvoj, či notorický známa 911-tka. Mnohí si ju pamätáme, aj ako jingel rádia Rebeca z 90tých rokov. Toto je v podstate gro piesní z prvej sólovej dosky, viac »

Fontánou pre Zuzanu sme žili

08.05.2019

Kedykoľvek si ju pustím. Mám pocit, že pri nahrávaní muselo byť strašne super. Škoda, že sa nedá cestovať v čase. Určite by som sa dal nahovoriť na report z nahrávania hudby k filmu Fontána viac »

Slovenská

10.03.2019

Jeden je slniečkar, druhý je fašista, tretí je proeurósky a lezie Američanom do zadku, no a ten štvrtý nás pre zmenu privedie do izolácie. Najčastejšie názory ľudí v kontexte nadchádzajúcich, viac »

Izrael, pásmo Gazy

Izraelské jednotky zabili pri hraničnej bariére troch Palestínčanov

18.08.2019 09:52

Palestínčania z pásma Gazy v sobotu večer odpálili na južný Izrael tri rakety.

španielsko, gran canaria, požiar, les, oheň

Na ostrove Gran Canaria evakuovali 2 000 ľudí ohrozených požiarom

18.08.2019 08:48

Nový lesný požiar vypukol iba niekoľko dní po tom, ako sa hasičom podarilo dostať pod kontrolu iný požiar v tej istej časti ostrova.

Afganistan , kábul, svadva, bombový útok

Výbuch na svadbe v Kábule si vyžiadal 63 mŕtvych a 182 zranených

18.08.2019 08:19

Povstalecké hnutie Taliban zodpovednosť za útok odmietlo.

Lidl, kamión, ekológia

O zákazníka sa bojuje aj ekológiou

18.08.2019 06:00

Ochrana životného prostredia sa stáva prioritami pre reťazce. Tie sa predbiehajú v tom, kto ponúkne pre spotrebiteľov viac ekologických "vychytávok“.

Boris Hrudál

borishrudal@gmail.com Music and wind have something share. They´re invisible

Štatistiky blogu

Počet článkov: 13
Celková čítanosť: 22375x
Priemerná čítanosť článkov: 1721x

Autor blogu

Kategórie